Kredito unijų grupę „Kreda“ žino 28 proc. šalies gyventojų ir 49 proc. verslo atstovų – tokius rezultatus atskleidė Jungtinės centrinės kredito unijos užsakymu atliktas „Kreda“ grupės žinomumo ir gyventojų bei įmonių finansinių paslaugų naudojimo tyrimas. Jame Lietuvos gyventojai ir smulkaus bei vidutinio verslo atstovai išskyrė panašias kredito unijų stiprybes: dėmesingumą klientui, greitą aptarnavimą, individualius sprendimus ir aukštas indėlių palūkanas.
Naudojasi vis platesniu paslaugų sąrašu
Paklausti, kokias paslaugas teikia kredito unijos, 65 proc. gyventojų įvardijo vartojimo paskolas, o daugiau nei 40 proc. gyventojų išskyrė ir kitas kredito unijų teikiamas finansines paslaugas: paskolas verslui ir žemės ūkiui, terminuotuosius indėlius bei paskolas būstui.
Tyrimo duomenimis, kredito unijų teikiamos vartojimo paskolos dažniau žinomos aukščiausio išsilavinimo respondentams, paskolos žemės ūkio veiklai – 36–45 metų, aukščiausio išsilavinimo, didžiausių pajamų rajonų gyventojams. Paskolų refinansavimą išskyrė didmiesčių gyventojai. Tuo tarpu mokėjimo kortelės aktualios jaunesniems, 18–29 metų, apklausos dalyviams.
„Kredito unijos savo nariams teikia beveik visas kasdienes finansines paslaugas kaip ir komerciniai bankai: išduoda mokėjimo korteles, atlieka grynųjų pinigų operacijas, mokėjimo paslaugas, teikia būsto ir vartojimo paskolas, siūlo įvairius taupymo sprendimus, pavyzdžiui, terminuotuosius ar vaiko indėlius. Unijų nariai finansines operacijas gali patogiai atlikti internetinės bankininkystės platformoje, mobiliojoje programėlėje ar jų regione veikiančiuose kredito unijų skyriuose“, – paaiškino Jungtinės centrinės kredito unijos verslo plėtros vadovė Jolita Rėkutė.
Rinkdamiesi finansų įstaigą, vertina jos patikimumą
Paklausti, kokie kriterijai, renkantis finansinių paslaugų įmonę, svarbiausi – 72 proc. apklaustųjų nurodė nedidelius paslaugų įkainius, 66 proc. – patikimumą. Trečdalis (33 proc.) respondentų teigė, jog kredito unijų paslaugas svarstytų norimos paslaugos negavę banke. 27 proc. šiuo metu nesinaudoja kredito unijų paslaugomis, bet svarstytų jas ateityje.
Paklausti, kodėl rinktųsi kredito unijų grupę „Kreda“, 49 proc. apklaustųjų nurodė priimtinus paslaugų įkainius, aukštas indėlių palūkanas (47 proc.), patikimumą (33 proc.) ir geras paslaugų sąlygas (33 proc.). Apklaustieji išskyrė ir fizinę atstovybę mieste ar rajone bei teikiamas visas bankines paslaugas.
Nedideli paslaugų įkainiai dažniau svarbūs vyriausiems ir aukščiausio išsilavinimo respondentams. Gera finansų institucijos reputacija – jauniausiems, turintiems aukštąjį išsilavinimą ir gaunantiems didžiausias pajamas, apklausoje dalyvavusiems Lietuvos gyventojams. Aukštos indėlių palūkanos aktualiausios 46–55 metų amžiaus, aukščiausio išsilavinimo ir didžiausias pajamas gaunantiems didmiesčių gyventojams.
„Mūsų nariai ypač vertina kredito unijose teikiamų paslaugų prieinamumą, greitį, patogumą, lankstumą ir individualų požiūrį. Pastebime, jog regionuose, uždarant komercinių bankų skyrius, kredito unijos tampa pagrindine, o kartais ir vienintele finansinių paslaugų alternatyva, kur patogu ne tik atlikti kasdienes finansines operacijas, bet ir prireikus kreiptis dėl paskolos būstui įsigyti ar verslui plėsti. Į kiekvieno nario situaciją ir poreikius žiūrime atsakingai ir siūlome individualius sprendimus. Nuolat reaguojame į situaciją rinkoje, kad savo nariams užtikrintume aukščiausios kokybės paslaugas bei išliktume lankstūs ir patikimi finansų partneriai“, – teigė J. Rėkutė.
Verslai išskyrė svarbiausius jiems prioritetus
Paklausti, kokias paslaugas teikia kredito unijos, smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) atstovai išskyrė paskolas verslui (72 proc.) ir žemės ūkiui (60 proc.).
Svarbiausi kriterijai, kuriais remdamiesi įmonių atstovai renkasi finansų įstaigą – nedideli paslaugų įkainiai, patikimumas, palankūs finansavimo sprendimai ir visų bankinių paslaugų prieinamumas bei individualūs sprendimai. Gera reputacija ypač svarbi paslaugų sektoriaus įmonėms.
38 proc. apklaustų įmonių atstovų nurodė, jog kredito unijų paslaugas svarstytų tuo atveju, jei negautų norimos paslaugos banke. 30 proc. šiuo metu nesinaudoja kredito unijų paslaugomis, bet svarstytų jas ateityje – šį sprendimą labiau linkusios priimti paslaugų sektoriaus įmonės, kurių metinės pajamos siekia iki 2 mln. Eur.
Paprašyti įvardyti jiems aktualias finansines paslaugas, verslo atstovai išskyrė paskolas verslui, lizingą ir paskolas žemės ūkiui. Praėjusiais metais „Kreda“ grupėje labiausiai augo būtent paskolos smulkiam bei vidutiniam verslui (SVV) – 16 proc., iki 174,8 mln. eurų.
Paprašyti įvertinti, kokius prognozuoja metus verslui, ketvirtadalis (24 proc.) apklaustųjų teigė, jog vertinant finansines perspektyvas 2025 m. bus geresni nei 2024-ieji. 37 proc. nurodė, jog 2025 m. bus tokie patys, o 16 proc. mano, jog 2025 m. bus prastesni nei praėję metai.
„Kreda“ kredito unijų grupė nuo praėjusių metų aktyviai prisideda prie smulkaus ir vidutinio verslo plėtros bei konkurencingumo didinimo – pasirašyta sutartis su nacionaliniu plėtros banku ILTE ir pradėtas teikti finansavimas smulkiam bei vidutiniam verslui su valstybės garantija – tam skirta skatinamoji finansinė priemonė „Portfelinės garantijos 3“. Per ketverius metus kredito unijos galės suteikti 18,6 mln. eurų paskolų.
Ūkininkai, stokojantys apyvartinių lėšų ar planuojantys investicijas į ūkio modernizavimą ir plėtrą taip pat gali kreiptis dėl finansavimo. Kaimo plėtros finansinių priemonių fondo pasidalytos rizikos paskolos, kurias teikia „Kreda“ grupės kredito unijos, skirtos užsiimantiems žemės ūkio veikla, žemės ūkio produktų gamyba ar perdirbimu.
Vertina verslo tvarumo idėjas
Kaip parodė atliktas „Kreda“ žinomumo ir gyventojų bei įmonių finansinių paslaugų naudojimo tyrimas, dalis klientų, besirenkančių finansų įstaigą, vertina ir jos indėlį į tvarumą. Tvarumą kaip pagrindinį kriterijų nurodė 10 proc. respondentų, iš dalies svarbų jį įvardijo 49 proc. gyventojų.
Tvarumą dauguma respondentų siejo su popierinių dokumentų atsisakymu bei atliekų rūšiavimu, aplinkosaugos iniciatyvų rėmimu, dalyvavimu iniciatyvose, mažinančiose CO2 kiekį.
Apklausus smulkių ir vidutinių įmonių atstovus, 49 proc. jų tvarumas yra bent iš dalies svarbus veiksnys renkantis finansų įstaigą ir 21 proc. SVV įmonių – tai vienas esminių pasirinkimo kriterijų.